wtorek, 18 lutego 2014

Co znalazło się w programie Dożynek Śląskich w Opolu? [1946]

Informator dożynkowy
"Nowin Opolskich" [obc.opole.pl]
Myli się ten, kto uważa, że święto plonów jakim były kultywowane dożynki na terenie Śląska Opolskiego miały charakter tzw. pospolitego ruszenia. Otóż całe dwudniowe przedsięwzięcie było wydarzeniem, które organizacyjnie należało dopiąć na ostatni guzik i zadbać o każdy szczegół. Świadczy o tym nadzwyczajne wydanie "Nowin Opolskich", które przygotowały specjalną kilkustronnicową książeczkę w formie informatora: Dożynki Śląskie w Opolu 14.09.-15.09.1946 w cenie 5 złotych.


W informatorze znalazł się obszerny tekst historyczny nt. miasta Opola wraz z szczegółowym opisem historycznych zabytków miasta z zamkiem na Pasiece na czele. Najistotniejszym punktem informatora była niewątpliwie Część informacyjna Komitetu Dożynek Śląskich w Opolu, w której informowano czytelnika o rozmieszczeniu sekcji informacyjno-kwaterunkowo-aprowizacyjnych podczas święta plonów. I tak oto dowiadujemy się szczegółów nt. poszczególnych sekcji oraz świadczonych przez nie pomocy:

Sekcja informacyjna - mieści się przy ul. Strzelców Bytomskich 10 (gmach Pow. Zw. Samopomocy Chłopskiej). Punkty informacyjne (opaski zielone): dworce kolejowe, Rynek autobusowy, rogatki, Poczta, Milicja Obywatelska...

Sekcja kwaterunkowo - aprowizacyjna - mieści się w Samopomocy Chłopskiej przy ul. Strzelców Bytomskich 10.

Punkty aprowizacyjne

Napis orientacyjny: "Wydawanie posiłków dla uczestników Dożynek Śląskich za okazaniem karty uczestnika w cenie 30 zł. Posiłki pobiera się we wszystkich restauracjach, kawiarniach, hotelach, kioskach, stoiskach itp. 1 porcja składa się z 10 dkg kiełbasy, 2 bułeczek i szklanki piwa.

Sekcja sanitarna w lokalu Zw. Sam. Chłopskiej, na stadionie Sportowym (ul.Oleska)...

Kwatera prasowa - mieści się przy ul. Damrota 2 tel 3891. Informacje w języku angielskim, francuskim, rosyjskim.

Czytelnik może sie również dowiedzieć o ramówce programowej uroczystości:

Kolejność poszczególnych organizacji w defiladzie: Wterani powstań śląskich, Zw. Polaków w NIemczech, Zw. uczestników Walki Zbrojnej, Wici, Zw. Sam. Chłopskiej, Związki Zawodowe, ZWM, ZHP, OTMUR, młodzież szkolna, inne.

Korowód dożynkowy: czołg bez baszty, bandiera konna, wieńce żniwne, korowód dożynkowy, organizacja, inee. Korowód zamyka wóz Sm. Chłopskiej z trzema orkiestrami.

Wystawa artystów - plastyków w Opolu. Wa ramach uroczystości dożynkowych odbędzie się w Opolu, w salach Miejskiego Domu kultury przy ul. Reymonta 16 wystawa artystów-plastyków, obrazująca dorobek arttystyczny tego regionu.

Dodatkowo w programie przewidziano m.in.:
  • obiad w Rzeźni przy ul.Reymonta 41
  • Wesele Śląskie Ligonia w sali Teatru
  • pobudkę w rytm fanfar z wieży ratusza
  • zaślubiny z Odrą, przemówienia, odśpiewanie Roty
  • premiowanie rolników na błoniach za Odrą

Źródło: obc.opole.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz