poniedziałek, 6 lipca 2015

Inwazja stonki ziemniaczanej

[stonkaziemniaczana.pl]
10 czerwca do Stacji Ochrony Roślin Wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej w Katowicach dotarły pierwsze niepokojące sygnały o pojawieniu się stonki ziemniaczanej na terenie naszego województwa. Stonka zaatakowała tereny przylegające do miasta Raciborza, tzw. Zagrody Dolne. Bezzwłocznie przystąpiono do walki ze szkodnikiem. Na ratunek plantacjom ziemniaków ruszyły specjalistyczne drużyny Ochrony Roślin, Milicja Obywatelska oraz młodzież szkolna, pod dowództwem Stacji Ochrony Roślin.

piątek, 3 lipca 2015

Prasówka z przymrużeniem oka (18)


Mieszkańców Opola można obecnie podzielić na dwie grupy: większą, składającą się z tych, którzy już widzieli „Krzyżaków” i mniejszą – złożoną z tych, którzy do tej pory obejrzeć tego filmu nie mogli.

Dwie grupy mają obecnie zupełnie różne poglądy. Przedstawiciele pierwszej narzekają, że „Krzyżacy” zablokowali ekran kina „Odra” na długie tygodnie i tracimy przez to okazje obejrzenia szeregu innych, ciekawych filmów. Druga natomiast twierdzi, że „Krzyżacy” powinni iść w „Odrze” tak długo, jak długo nie obejrzy tego filmu ostatni opolanin.

czwartek, 2 lipca 2015

Prasówka z przymrużeniem oka (17)


Nie chce się doprawdy wierzyć, że w 60-tysięcznym mieście, bądź co bądź wojewódzkim, cyfra kobiet uprawiających wyczynową siatkówkę zamyka się cyfrą… naście. Z tego połowę przypada na ligową drużynę Budowlanych Opole, która od trzech tygodni startuje, zresztą bez powodzenia w rozgrywkach ligowych.

Jeśli kogoś interesuje statystyka, to mogę podać, ze w roku pańskim 1952 liczba siatkarek była identyczna, co dowodzi, iż od 5 lat drepczemy w tej dyscyplinie w miejscu. Co gorsze, z tych …nastu siatkarek co najmniej 10 jest żelaznymi reprezentantkami swoich barw, zresztą nie ze względu na poziom, a raczej brak zastępstwa.

Książka adresowa miasta Opole [1937]

Adressbuch der Stadt Oppeln
[obc.opole.pl]
Czy jeszcze ktoś w Polsce używa książek adresowych? Szczerze w to wątpimy ;-) W okresie międzywojennym w Opolu wydawane były regularnie książki adresowe tzw. Adressbuch der Stadt Oppeln, w których pojawiały się m.in. reklamy w języku niemieckim. Książka zawierała tysiące adresów mieszkańców Opola oraz firm. Promowała także lokalnych przedsiębiorców, którzy najprawdopodobniej byli wówczas sponsorami tego rodzaju wydawnictwa. Poniżej prezentujemy fragmenty publikacji, która właściwe niczym się nie różniła od współczesnych książek adresowych, przypominając nieco słynną Panoramę firm.

środa, 1 lipca 2015

Prasówka z przymrużeniem oka (16)

W oknie opolskiego „Orbisu” wisi rozkład jazdy pociągów. Cóż z tego jednak, skoro wieczorem nie można zeń korzystać, bo jest on nie oświetlony.

Szanowny „Orbisie”! Nie każdy posiada latarkę elektryczną…
(„Trybuna Opolska”, 9 III 1955)