czwartek, 26 lutego 2015

Historia powstania hali sportowo-widowiskowej „Okrąglak” [1968]

Hala "Okrąglak" - lata 70' [fotopolska.eu]
Hala sportowo-widowiskowa „Okrąglak”, wraz ze stadionem przy Oleskiej oraz lodowiskiem „Toropol” jest najbardziej charakterystyczną areną sportową na obszarze miasta. Konstrukcja obiektu – według projektu Jerzego Gottfrieda i Władysława Feiferka – została wykonana asumptem 20 mln zł w ciągu dwóch lat (1966-1968). Najokazalej wówczas wyglądająca „perełka architektoniczna” Opola, została oddana do użytku 20 lipca 1968 r. (w czasie trwania uroczystej sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej – red.), natychmiast stając się sportową wizytówką Regionu.

środa, 25 lutego 2015

Izba pamięci Zygfryda i Bernarda Blautów w Gogolinie [2009]

Hala w Gogolinia [fot.g.Ciofani]
Gogolin to licząca zaledwie ponad 6 tysięcy mieszkańców, niewielka miejscowość usytuowana niedaleko Opola. To właśnie z tego małego miasteczka pochodzą chyba najbardziej znani sportowcy jakimi byli niewątpliwie bracia Blautowie: Bernard oraz Zygfryd. Obaj znakomici piłkarz Budowlanych i Odry Opole dziś pozostają już tylko w naszej pamięci… Niewielu jednak wie, że Urząd Miejski w Gogolinie zadbał o to, aby bracia Blautowi znaleźli swoje należne miejsce w miasteczku, które dzięki ich wspaniałej grze zostało rozsławione.

wtorek, 24 lutego 2015

Historia Cementowni Górażdże w Choruli [1977]

Cementownia Górażdże
 [fot.fotopolska.eu]
Opolszczyzna słynie z silnego przemysłu cementowego od dziesięcioleci. Przykładem może być Cementownia Odra, której korzenie sięgają drugiej połowy XIX wieku. Tuż po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej do Opola przybywali m.in. repatrianci, którzy pomagali w odtworzeniu ważnej gałęzi przemysłu jakim był bez wątpienia przemysł cementowo-wapienniczy. Wielu z nich nie tylko wydatnie wsparło odbudowę cementowni ale również innych dziedzin życia m.in. kultury oraz sportu. Historia Górażdży rozpoczęła się w 1977 roku w miejscowości Chorula niedaleko Opola, gdzie oddano do eksploatacji Cementownię Górażdze będący największym i najnowocześniejszym zakładem w Polsce i Europie.

I Wystawa Fotografiki w Opolu [15.06.1947 r.]

I Wystawa Fotografii w Opolu
[ocb.opole.pl]
Stowarzyszenie Miłośników Fotografiki w Opolu  w dniu  15 czerwca 1947 roku, zorganizowało I Wystawę Fotografiki dla mieszkańców miasta. Jednym z założycieli Stowarzyszenia był Leonard Olejnik, będący rowniez pierwszym prezesem Opolskiego Klubu Sportowego Odra Opole. Organizując wystawę Stowarzyszenie postawiło sobie za zadanie przedstawić społeczeństwu wkład i dorobek swoich członków w tej dziedzinie oraz zainteresować mieszkańców sztuką. Wśród trudnych warunków, nie szczędząc wysiłku i kosztów, nieliczne wówczas grono miłośników fotografiki, starało się zobrazować zwiedzającym różne dziedziny sztuki fotograficznej.

Tajemnice kamienicy przy ul. Konsularnej w Opolu [1931]

Kamienica przy ul. Konsularnej
w Opolu 1932 r. [fotopolska]
Kamienica przy ulicy Konsularnej w Opolu, to budynek, w którym w okresie międzywojennym (1931-1939) znajdował się Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Ten w Opolu był jednym z sześciu polskich konsulatów, jakie w tym okresie istniały w Niemczech. Z uwagi na szczupłość zachowanych dokumentów dotyczących samego budynku, trudno jest jednoznacznie ustalić autora projektu budynku, ale znając innych, którzy w tym czasie projektowali nowe zabudowania Opola, zakładamy, iż był to Jan Marcin Pohlmann.